Mikulov

Homepage > Tourism > Calendar of Events > Vzorová vernisáž - výstava

Vzorová vernisáž - výstava

Galerie Závodný

Vzorová výstava / Galerie Závodný / Mikulov / 3.10.2019– 16.11.2019/ vernisáž výstavy 3.10.2019 od 18.00 hod.

Dvojice renomovaných českých fotografů Jasanský - Polák vytvořila site-specific instalaci, která je v přímém dialogu s architekturou interiéru Galerie Závodný. Ke svému autorskému projektu přizvali Jaromíra Novotného, českého výtvarníka, jehož senzitivní tvorba je ceněná kritiky nejen u nás, ale i v zahraničí.

Použité fotografické papíry různých formátů, které prošly technologickým procesem vzniku fotografie klasickou metodou zpracování analogické fotografie a nesou na sobě stopy vývojky a ustalovačů, tvoří páteřní osu celé výstavy. Jednotlivé listy jsou zajímavé tím, že na svém povrchu nesou vizuální genetickou informaci o zrodu jednotlivých uzavřených fotografických cyklů. Každý arch prošel výrobním procesem, který je na povrchu fotografického papíru patrný. Dlouhé skladování navíc zanechalo stopy v barevné struktuře a v míře zažloutnutí bílých a černých ploch fotopapírů. 
Lukáš Jasanský a Martin Polák předem znali interiér Galerie Závodný i proměny světelného osvitu v denní časové ose v těchto prostorách. Pracovali s konvolutem „poznamenaných“ archů obdobně jako se skutečnou autorskou sérií. Jemné abstraktní vzory jednotlivých fotopapírů spoluutváří dialog s členitým a současně puristickým prostorem galerie. 
Jaromír Novotný byl ke spolupráci přizván zcela záměrně. Jeho velmi kompaktní a ucelená tvorba rovněž reaguje na samotné bytí plochy obrazu, nenabízí divákovi nic zobrazivého a konkrétního. Za touto zdánlivou jednoduchostí a statičností obrazové plochy se ale skrývá velmi promyšlená práce s obrazovou plochou a jejím členěním, s účinky světla a s interakcí s vnějším prostorem, především stěnou, na které obraz visí.
Harmonie, která spočívá ve vizuální čistotě dvou odlišných autorských přístupů, otevřený dialog s architekturou budovy, hra s formáty a senzitivita prací, která odkazuje k minulým a již odžitým dějům, jsou příslibem jedinečného, téměř meditativního zážitku, této výstavy, kterou sami autoři nazvali „Vzorovou výstavou.“ 

 

plakat


Kurátor: Vladimíra Brucháčková Závodná
Kontakt: Petra Korlaar, petra.korlaar@galeriezavodny.com, tel: 777088252
 
205790

November 2019

Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Cultural Calendar RSS