Mikulov

Hlavní stránka > Turistika > Kalendář akcí > Po stopách historie Mikulova v 19. století

Po stopách historie Mikulova v 19. století

Sobota 15. 5.
Náměstí

Mikulov se vydá po stopách historie
Akce Napoleon v Mikulově, která v posledních letech otvírá každoročně návštěvníkům pohled do historie, dostane letos nový kabát. Městu se podařilo z fondu přeshraniční spolupráce získat více než půlmilionovou dotaci, díky níž se Mikulov vypraví do minulosti nejen za Napoleonem.
Hlavním motivem akce Po stopách historie Mikulova v 19. století budou opět napoleonští vojáci. V pátek 14. května v odpoledních hodinách rozloží v zámecké zahradě dobový tábor, který bude přístupný veřejnosti až do neděle. V sobotu ve 12.30 vystoupí na Náměstí bubeníci a v 16 hodin se uskuteční rekonstrukce bitvy francouzské a rakouské armády. Po skončení se vojáci přesunou do rakouského Drasenhofenu, kde se bude konat přehlídka a bitevní ukázka v Kellergasse. V neděli v 9 hodin budou napoleonští vojáci pochodovat ze zámecké zahrady k francouzskému hřbitovu a v 11 hodin položí věnec k soše Františka Josefa v Dietrichsteinské hrobce.
Součástí akce Po stopách historie Mikulova v 19. století bude také vědomostní soutěž pro děti ze základních škol v Mikulově, Znojmě, Drnholci a Drasenhofenu, týkající se napoleonského období. Široká veřejnost se může zapojit do vědomostního kvízu zaměřeného na historii Mikulova 19. století. Otázky naleznete na straně 4.
Poprvé se v našem městě setkají také zástupci některých jihomoravských obcí, jimiž napoleonská vojska prošla. „Letos se potkáme s představiteli Drasenhofenu, Slavkova, Dobšic u Znojma a Drnholce. V souvislosti se vstupem Mikulova do Evropské federace napoleonských měst máme do budoucna v plánu tuto myšlenku rozšířit a uspořádat v Mikulově mezinárodní konferenci zástupců napoleonských měst. Chtěli bychom pozvat i prezidenta federace Charlese Napoleona, který se některých těchto akcí účastní,“ plánuje místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.
Přeshraniční spolupráce s Drasenhofenem je letos poprvé v režii nového starosty Reinharda Künzla. „Tuto vzpomínkovou akci připravujeme s rakouskou stranou již počtvrté, jsme rádi, že se nám podařilo založit tradici a doufáme, že bude pokračovat i v dalších letech,“ říká místostarostka.


Kvíz pro veřejnost – Po stopách historie Mikulova 19. století – správné odpovědi

1)
V letech 1798–1806 studoval na mikulovské piaristické koleji (dnešním gymnáziu) nejvýznamnější český přírodovědec 19. století, organizátor, publicista a vlastenec.
Jak se jmenoval?
a) Josef Svatopluk Machar
b) Jan Evangelista Purkyně
c) Karel Havlíček Borovský

2)
Po Napoleonově vítězství v bitvě tří císařů u Slavkova v prosinci 1805 probíhala v Mikulově mírová jednání. 12. prosince zavítal na mikulovský zámek sám císař Napoleon a ubytoval se tam. Šířící se tyfus jej však z Mikulova vyhnal.
Ve kterém městě byla mírová jednání dokončena?
a) v Bratislavě (Prešpurku)
b) ve Vídni
c) v Brně

3)
Mír z roku 1805 však neměl dlouhého trvání a Mikulov byl znovu obsazen Francouzi. Několikaměsíční okupace skončila až Vídeňským mírem.
Ve kterém roce byl tento mír uzavřen?
a) 1807
b) 1808
c) 1809

4)
Mikulov byl po celá staletí centrem moravského židovství. V domě na dnešní Brněnské ulici č. 9 se narodil Heinrich Landesmann (1821–1902). V mládí ztratil zrak i sluch, ale nerezignoval. Vytvořil dotykovou abecedu pro hluchoslepé, která se používá dodnes.
Pod jakým jménem je znám?
a) Hieronymus (Jeroným) Lorm
b) Sebastian Krull
c) Adaukt Voigt

5)
Významným rodákem z mikulovského ghetta byl profesor politických věd na vídeňské univerzitě, dvorní rada panovnické kanceláře, teoretik osvícenského absolutismu a uznávaný josefínský státovědec. Jak se jmenoval tento muž, který žil v letech 1733 až 1817 a kterého připomíná pamětní deska na budově bývalé piaristické koleje?
a) Joseph von Sonnenfels
b) Anton Fröhlich
c) Franz Czujan

6)
Sochař Emanuel Max vytvořil pomník, který můžete vidět v atriu Dietrichsteinské hrobky. Zobrazil muže, jenž se v císařských službách zúčastnil vojenského tažení do Nizozemí a vynikl i jako diplomat.
Jak se tento muž jmenoval?
a) František Josef Dietrichstein
b) Josef František Dietrichstein
c) Jan Karel Dietrichstein

7)
Po požáru kostela sv. Anny (dnešní Dietrichsteinské hrobky) v r. 1784 zůstalo jen průčelí v duchu italského baroka a Náchodská kaple. V letech 1845–1852 byl objekt přebudován do současné podoby.
Kdo je autorem průčelí?
a) Jan Blažej Santini-Aichel
b) Johann Bernard Fischer z Erlachu
c) Kilián Ignác Dienzenhofer

8)
V roce 1846 postavil Ignác Holzknecht mlýn, který již v roce 1868 padl za oběť požáru. Objekt byl později přeměněn v kufrárnu – nejstarší mikulovskou továrnu. Dnes je na tom místě hotel, obchodní a společenské centrum.
Jak se toto centrum nazývá?
a) Atrium
b) Réva
c) Galant

9)
V červenci 1839 byl zahájen železniční provoz z Vídně do Brna. Trať se Mikulovu vyhnula. V kterém roce byla vybudována železnice z Břeclavi přes Mikulov do Znojma?
a) 1856
b) 1872
c) 1884

10)
K obdivovaným artefaktům mikulovského zámku patří socha G. B. Lombardiho z roku 1868 Dáma pod závojem.
Ve kterém zámku můžete vidět obdobné dílo téhož autora?
a) ve Valticích
b) v Náměšti nad Oslavou
c) v Jaroměřicích nad Rokytnou


11)
Na mikulovském gymnáziu studoval rodák z Dolních Dunajovic, pozdější rakouský kancléř a prezident (1945–1950).
Jak se jmenoval?
a) Karl Renner
b) Willy Stoff
c) Wolfgang Schmidt

12)
Další rakouský prezident (1957–1965) se dokonce v Mikulově narodil.
Znáte jeho jméno?
a) Alfonz Matyas Braun
b) Paul Troger
c) Adolf Schärf

13)
V letech 1881–1883 našel v Mikulově útočiště Alfons Mucha. Jeho nejslavnějším dílem je cyklus monumentálních obrazů Slovanská epopej.
Kde je toto dílo trvale vystaveno?
a) v Ivančicích
b) v Praze
c) v Moravském Krumlově

14)
Významný moravský architekt Max Fleischer, autor četných synagog, vyprojektoval i obřadní síň na mikulovském židovském hřbitově.
Ve kterém roce byla tato stavba vybudována?
a) 1630
b) 1898
c) 1911

15)
Kolem roku 1900 byla na Mikulovsku zjištěna kořenová mšice zvaná révokaz. Jedinou spolehlivou ochranou proti tomuto z Ameriky zavlečenému škůdci bylo štěpování ušlechtilých odrůd na podnože z odolné americké révy.
Jaký je odborný název tohoto škůdce?
a) Phylloxera vastatrix
b) Helix pomatia
c) Humulus lupulus

Vylosovaní výherci :

Lydie Fraňová, Petr Pelikán, Stanislav Ryšavý

Blahopřejeme !

Ceny pro vítěze kvízu:
Společenská hra Česko
Kniha Mikulov
Poukaz na 2 ks permanentek na Pálavské vinobraní 2010

Vítězové kvízu:

Lydie Fraňová, Petr Pelikán, Stanislav Ryšavý

 

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Květen 2010

Po
Út
St
Čt
So
Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
RSS kulturního kalendáře