Mikulov

Hlavní stránka > Turistika > Víno a vinařství

Víno a vinařství

Mikulov a okolí patří k tradičním vinařským centrům. Zeměpisná poloha, klima a různorodost půd Mikulovské vinařské podoblasti s vápencovými svahy Pálavy ovlivňují nezaměnitelný charakter místních vín. Toho si byli vědomi již staří Římané, kteří oblast pod Pálavou považovali za území vhodné pro pěstování vinné révy. K významným vinařským centrům Mikulovské vinařské podoblasti se kromě Mikulova řadí také Valtice a další vinařské obce jako např. Dolní Dunajovice, Novosedly, Perná, Sedlec, Pavlov, Dolní Věstonice, Horní Věstonice a Brod nad Dyjí.Povídání o víně

Povídání o víně

Na Mikulovsku se daří především bílým odrůdám vín – ty totiž zabírají 80% zdejších vinic. Vyšší obsah vápníku v půdách velmi teplých viničních tratí dodává bílým vínům zvláštní typ mohutné, ale jasně vyhraněné minerálnosti.

Vinařské akce

Vinařské akce

Pro příznivce vína jsme připravili nabídku aktuálních vinařských akcí v Mikulově. Věříme, že si jistě i Vy vyberete. Více informací o vinařských akcích na Mikulovsku naleznete na webových stránkách www.vinazmoravy.cz.

Vinařské naučné stezky

Vinařské naučné stezky

Vyznavači zdravého životního stylu ocení možnost spojení degustace vína s pohybem v krásné přírodě v okolí Pálavy. Tímto malým územím prochází hned několik vinařských naučných stezek. Uvádíme pouze trasu, která vede naším regionem.

Kam za vínem?

Kam za vínem?

V Mikulově se s vínem setkáte snad na každém kroku. Vína této podoblasti jsou natolik specifická, že vyhoví nárokům znalců i milovníků vín všech generací.

Vinařská expozice

Vinařská expozice

Nová vinařská expozice Regionálního muzea v Mikulově má nyní tři části. Je to především Zámecký sklep s největší raritou muzea - obřím vinným sudem z roku 1643, potom "Tradiční vinařství na Moravě" a nakonec galerie historických vřetenových lisů.