Ve středu si připomeneme 81. výročí osvobození Mikulova

  • Zveřejněno: 20. 4. 2026

Jak vypadal poslední den války v Mikulově? Takto o něm pojednává kniha Svatopluka Vrbky Povídání o Mikulově

V posledních dnech války došlo k požáru mikulovského zámku. Byly v něm uloženy různé cennosti, garderóba vídeňské opery a archeologické sbírky Moravského zemského muzea. Nevím, jestli to byla šťastná náhoda nebo úmysl, ale nejvzácnější exponát – paleolitická Věstonická Venuše – byla prý v kritické době zapůjčena ke studijním účelům, a unikla tím zkáze.

Požár zámku a osvobození Mikulova popisuje (Hugo) Kubíček takto: 22. dubna v neděli v 11 hod. dopoledne vzplanul mikulovský zámek, a jak bylo zjištěno, byl tento požár pečlivě připraven … Jedině část předmětů, uložených v „Salla Terenna“ a cenná zámecká knihovna byla … zachráněna.

...

Rusové se přibližovali od Břeclavi a Valtic a němci, ačkoliv vybudovali velká opevnění kolem města, vzdali se obrany, takže mimo menších potyček v lesích a kolem Mušlova nebylo větších bojů o město. V noci (22. dubna) ve 23 hod. vtáhly přední hlídky Rusů do města. Střelba ustala a vyděšení občané vylézali ze svých skrýší.

...

Při osvobozování Mikulova v roce 1945 padlo 155 sovětských vojáků.

...

V kronice se dále můžeme dočíst: 23. dubna 1945 v ranních hodinách dostaví se do města vrchní velitel „podzemního hnutí a nár. odboje skupiny Mikulov – Břeclav“ Ph. Mr. Hugo Kubíček … ujme se ihned za souhlasu ruského velitelství správy města. Rázně zakročuje a nasazením veškerého obyvatelstva hořícího města k záchranným pracím podaří se oheň ve městě lokalizovati. Hašení je ztíženo tím, že není po ruce stříkaček, jelikož tyto němci odvlekli. Též byl velký nedostatek vody, protože vodovod byl porouchán a musela se voda čerpati jen ze studní. Přes všechny tyto obtíže podaří se zachrániti střed města, větší část náměstí a část zámku s cennou knihovnou.