Menu Zavřít

Zpěváčci nejen z Mikulova dokázali, že lidová píseň je zkrátka baví

Mikulovský zpěváček, který se konal předposlední březnovou sobotu v mikulovském kině, byl skvělým zážitkem pro soutěžící i publikum. Představilo se na něm 29 malých zpěváků. Někteří byli dokonce tak malí, že je za mikrofonem bylo sotva vidět. Svými výkony jsou ale velikáni všichni. Vystoupit před plný sál i porotu a za doprovodu cimbálky zazpívat z plných plic chce totiž kuráž. A tu naši zpěváčci měli. A co víc, z jejich zápalu, který na pódiu předvedli, je nad slunce jasné, že je lidová píseň a folklor zkrátka baví.

Soutěž ve zpěvu lidových písní Mikulovský zpěváček každoročně pořádá Národopisný spolek Pálava a  ZŠ Valtická Mikulov pod záštitou města Mikulov. Tradičně se ho účastní děti z Mikulova a okolních obcí. Letošní ročník byl ale důkazem toho, že sláva této akce se pomalu šíří i za hranice Moravy.  Jeden z malých zpěváků si přijel zasoutěžit a z Jižních Čech.

Děti soutěžily ve dvou věkových kategoriích a za doprovodu CM Gracia pod vedením Petra Zugárka zazpívaly jednu nebo dvě soutěžní písně. Všechny děti předvedly úctyhodné výkony a před odbornou porotou stál opravdu těžký úkol,“ hodnotí letošní ročník jeden z organizátorů akce Zdeněk Slavík z NS Pálava.

Rozhodnutí ale nakonec padlo a v kategorii 5–9 let se na 1. místě umístila  Mirabella Albadri z Mikulova, 2. místo obsadila Sofie Osičková ze Zaječí a 3. místo patří Julii Bravencové z Dolních Dunajovic. Vítězem starší kategorie  dětí od 10–15 let se stal  Ondřej Kocourek z Milovic, 2. místo obsadil Ondřej Novák  z Hlohovce. Oba budou region Mikulovsko reprezentovat v oblastním kole soutěže Děti a píseň Slovácka 2024, které se koná 27.4. ve Veselí nad Moravou. Na krásném 3.  místě ve starší kategorii se umístila Klára Jánská z Mikulova.

Tím oceňování skvělých výkonů našich malých zpěváků nekončí. Cenu poroty získaly Michaela Medvecká z Mikulova a Adriana Martincová z Šakvic. ZŠ Valtická ocenila Evelínu Kizekovou z Horních Věstonic a Janu Kiliánovou z Bavor. Cenu města Mikulova převzali z rukou starostky města Jitky Sobotková. Mikulova Julie Pospíšková a Adam Slavík z Mikulova.  Cenu NS Pálava získaly Martina Österreicherová z Pavlova a Viktorie Šrámková z Novosedel.

Upřímně gratuluji všem oceněným a smekám klobouk přede všemi, kdo na pódiu vystoupili. Pěvecké výkony všech byly obdivuhodné a já jsem si celé odpoledne opravdu užila.  Je krásné vnímat energii, která z malých zpěváků vyzařuje. Folklor žije a děti si lidovou píseň užívají. Chtěla bych poděkovat také Národopisnému spolku Pálava a Základní škole Valtická, kteří od roku 2000 rok co rok tuto krásnou akci pořádají,“ říká starostka Jitka Sobotková.  


Všem oceněným gratulujeme a současně děkujeme všem dětem, které se zúčastnily. Díky patří také učitelům i rodičům, kteří děti na soutěž připravili.

Videozáznam a fotografie ze soutěže najdete na webu NS Pálava https://www.nspalava.cz/mikulovsky-zpevacek/